فراخوان

انتخاب روستای قرآنی ایران

پوستر روستا  

معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به منظور سامان­دهی، تقویت و حمایت از فعالیت­‌های دینی در روستاها، با هماهنگی و جلب مشارکت دستگاه­‌های فرهنگی و دینی ذیربط، طرح ملی«انتخاب و معرفی روستای قرآنی ایران» را اجرا می‌­کند.

اهداف

الگوسازی و جهت­‌دهی فعالیت­‌های قرآن و عترت در روستاها

-    توسعه و ترویج و جریان سازی فرهنگ قرآن و عترت در اقشار مختلف جامعه

تقویت هویت دینی و شبکه سازی فعالیت­های قرآن و عترت در مناطق روستایی کشور

 نحوه ثبت نام و شناسایی روستای قرآنی ایران

الف) نحوه ثبت نام

برای دستیابی دهیاران سراسر کشور به کاربرگ ثبت نام، ضمن معرفی آدرس اینترنتی سامانه(ayat.farhang.gov.ir) از طریق فراخوان عمومی،«لینک» مخصوص ثبت نام از دو مرجع رسمی-ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان­‌ها و سازمان شهرداری­‌ها و دهیاری‌­های سراسر کشور-در اختیار دفاتر کل امور روستایی و شوراهای استانداری­‌ها­ قرار خواهد گرفت و در نهایت توسط دهیاری­‌های سراسر کشور تکمیل و در سامانه بارگذاری خواهد شد.

ب) شناسایی: در مرحله اول، دهیاران با ورود به سامانه، ضمن تکمیل کاربرگ و پیوست مستندات مرتبط نسبت به بارگذاری آن در سامانه اقدام خواهند کرد. در مرحله بعد، اطلاعات بارگذاری شده، توسط«ادمین سامانه» براساس استان­‌ها دسته­‌بندی و برای ارزیابی از طریق سامانه در اختیار مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان­ها(رؤسای هیأت­‌های انتخاب استانی) قرار خواهد گرفت.

ج) معرفی روستای منتخب استان

براساس اطلاعات جمع‌­آوری شده، هیأت­های استانی (متشکل از دستگاه‌­های قرآنی استان)­ حداکثر سه روستا را به عنوان روستاهای منتخب استانی انتخاب و ضمن انتخاب روستای برتر استان(یک روستا)، کاربرگ و مستندات آن را برای انتخاب روستای قرآنی ایران به دبیرخانه دائمی ارسال می­‌کنند.

روستای قرآنی ایران به صورت سالانه و طی مراسم رسمی با حضور وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی و سایر مقامات و دستگاه­‌های ذیربط معرفی می­‌شود.

جوایز و مشوّق­‌ها

- اهدای نشان ویژه و لوح افتخار «روستای قرآنی ایران»

-  تقدیر از خیّران قرآنی روستای منتخب

-حمایت ویژه از توسعه فعالیت­‌های قرآنی در روستای منتخب

-حمایت مادی و معنوی از استعدادهای قرآنی روستای منتخب

 

  

ثبت نام