۱۷ اسفند ۱۳۹۹ ۰۹:۳۳

گزارشی از جشنواره ملی داستانک آیات

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان، در آستانه‌ی برگزاری اختتامیه جشنواره‌های آیات؛ گزارشی اجمالی از برگزاری نخستین جشنواره ملی داستانک آیات ارائه داد.
گزارشی از جشنواره ملی داستانک آیات
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان، در آستانه‌ی برگزاری اختتامیه جشنواره‌های آیات؛ گزارشی اجمالی از برگزاری نخستین جشنواره ملی داستانک آیات ارائه داد.

عادله کشمیری این گزارش را با شرح بنیان فکری این جشنواره آغاز و بیان کرد: به نظرم هر برنامه‌ای باید به مقتضای نیاز جامعه باشد و جامعه امروز ما بیش از هر زمان دیگری به آموزه‌ها و تعالیم متعالی قرآن و عترت (ع) نیازمند است و این بر کسی پوشیده نیست. اما ظرافت برنامه‌ریزی فرهنگی در این است که برای این منظور چه قالبی انتخاب شود. انسان امروز وقت و فرصت کمی دارد و اغلب ما آن‌چنان فرصتی نداریم که یک کتاب یا رمان و داستان بلند را بخوانیم. پس قالب داستانک را انتخاب کردیم. از طرف دیگر دیدیم که فضای مجازی و پیام‌رسان‌هایی که در بستر این فضا به وجود آمده‌اند؛ مخاطبان زیادی دارند. این فضا هم می‌طلبد که نوشته‌های کوتاه در ان ارائه بشود. پس به فکر «جشنواره داستانک قرآن و عترت» افتادیم که ضمن تشویق و ترغیب داستان‌نویسان کشور به پرداختن به موضوعات قرآن و عترتی، زمینه‌ساز تولید آثاری بشویم که در فضاهای پیش‌گفته، قابل ارائه باشند. موضوعات را بسیار وسیع گرفتیم که هر نویسنده‌ای بتواند بخشی از تعالیم قرآنی و سیره ائمه را به عنوان سبک زندگی اسلامی و اخلاق حسنه در داستانک خودش ارائه بدهد. طرح ارسالی به معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که در آن به اهداف و ضرورت برگزاری این برنامه اشاره کرده بودیم، به‌حمدالله مورد پذیرش و استقبال قرار گرفت و به خاطر تازگی و ایده خوب آن، موافقت شد و در دهه اول آبان‌ماه امسال فراخوان جشنواره را تنظیم و منتشر کردیم.

وی در خصوص انتخاب «وحدت اسلامی» به عنوان موضوع ویژه جشنواره توضیح داد: «وحدت امت اسلامی» از مهم‌ترین آرمان‌های پیامبر اکرم(ص) و ائمه هدی و همه متفکران اسلامی، در طول تاریخ بوده و علی‌الخصوص امام راحل(ره) و مقام معظم رهبری(مدظله) تأکید زیادی بر آن کردند. استان گلستان هم با وجود حضرت آیت‌الله نورمفیدی، نماینده معزز ولی فقیه و نگرش تقریب مذاهبی ایشان در این زمینه زبانزد و سرآمد کشور است. این بود که موضوع ویژه جشنواره را «وحدت امت اسلامی» قرار دادیم.

دبیراجرایی نخستین جشنواره ملی داستانک آیات، درباره‌ی روند دریافت و داوری آثار تشریح کرد:

به حول و قوه الهی، در پایان مهلت اعلام شده یعنی 20 بهمن ماه و زمان تمدید (25 بهمن ماه) که با مکاتبه به اطلاع ادارات کل استان‌های کشور رسانده شد و در سایت جشنواره و رسانه‌ها اعلام گردید، تعداد 449 اثر از سوی 200 داستان‌نویس از 27 استان کشور به دبیرخانه رسید و داوری آثار را سه چهره نامدار ادبیات کشور، استادان ارجمند آقایان محمد جواد جزینی، ابراهیم حسن‌بیگی و عبدالصالح پاک در دو مرحله انجام دادند. دبیر علمی جشنواره جناب سید مهدی جلیلی، از منتقدان ادبی خوب ماست که با نظارت ایشان بخش علمی جشنواره انجام شده است.

در مرحله اول داوری که در تاریخ 2 اسفند انجام شد، آثار راه یافته به مرحله نهایی به تعداد 34 اثر از 28 داستان‌نویس مشخص و معرفی شد.

فایل آثار راه‌یافته به مرحله نهایی، جداگانه تهیه و در اختیار داوران قرار داده شد و داوری مرحله نهایی با خوانش تحلیلی آثار ادامه پیدا کرد. در مواردی که اختلاف فاحشی بین نمرات هر اثر مشاهده شد، از داوران پرسش شد تا از اثر و داوری خود دفاع کنند. چند نوبت جلسه مجازی با حضور داوران و دبیر جشنواره برای بحث‌های اقناعی درباره آثار و امتیازهای کسب شده تشکیل شد و در نهایت در تاریخ 10 اسفند ماه 1399 داوران محترم، نتیجه نهایی داوری را ارائه کردند.جناب آقای دکتر محمد رعیت، رئیس گروه قرآن و عترت اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان هم از ابتدای تشکیل گروه مجازی داوری در این گروه حضور داشتند و ناظر مراحل داوری بودند.

کشمیری در پایان ضمن اعلام برگزاری اختتامیه جشنواره در استودیوی سیمای گلستان و به صورت زنده در شب مبارک مبعث حضرت ختمی مرتبت محمد مصطفی (ص) گفت: بی‌اندازه سپاسگزاریم که داستان‌نویسان کشور به ندای ما لبیک گفتند و در این کار فرهنگی و ادبی قرآنی مشارکت کردند و همچنین توانستیم برای نویسندگان کشور این فرصت خیر را فراهم کنیم و برای عموم مخاطبان هم آثاری خواندنی پدید آمد که علاوه بر خروجی در شکل داستان می‌تواند دستمایه ساخت فیلم و انیمیشن و ... هم شود.

از خدای بزرگ مسئلت داریم همه ما را در مسیر قرآن و عترت قرار بدهد و به لطف و عنایت حضرت حق، بین ما و قرآن و عترت لحظه‌ای جدایی نیفتد. الهی آمین
اشتراک در