۱۷ اسفند ۱۳۹۹ ۱۱:۳۴

گزارشی از دومین جشنواره ملی عکس و عکس‌نوشت آیات

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان، در آستانه‌ی برگزاری اختتامیه جشنواره‌های آیات، از روند برگزاری دومین جشنواره عکس و عکس‌نوشت آیات گزارش داد.
گزارشی از دومین جشنواره ملی عکس و عکس‌نوشت آیات
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان، در آستانه‌ی برگزاری اختتامیه جشنواره‌های آیات، از روند برگزاری دومین جشنواره عکس و عکس‌نوشت آیات گزارش داد:

دومین جشنواره ملی عکس و عکس نوشت آیات بر اساس برنامه دفتر تبلیغ و ترویج معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با مشارکت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان با عنوان "قرآن، معنای زندگی" از تیرماه 1399 برنامه‌ریزی و تدوین آیین نامه دوره آغاز و نهایتا بر اساس محورهای جشنواره در این دوره دو بخش ملی (عکس، عکس نوشت، ویژه) و «استانی» برای شرکت کنندگان طراحی و با هدف آشنایی بیشتر جامعه ایران زمین به مفهوم «قرآن» به‌عنوان یک راهکار و مسیر عبور در همه زمینه‌‫ها و جوانب برای زندگی بهتر و سالم در بهمن تا اسفندماه ۱۳۹9 به برگزار گردید.

محمدرضا علیزاده احمدآبادی درباره‌ی نحوه‌ی برگزاری جشنواره گفت:این دوره به دلیل همزمانی با بیماری فراگیر کووید 19 و رعایت مقررات و پیش‌بینی‌های ستاد مقابله با کرونا به شکل مجازی طراحی و تمامی مراحل ارسال اثر، انتخاب و داوری آثار و نمایشگاه به شکل مجازی بر روی سامانه «آیات» طی شد و هم اکنون نمایشگاه مجازی آثار این دوره نیز برای بازدید علاقمندان دایر و تا پایان اسفند ماه 1399 در دسترس عموم قرار دارد.

دبیراجرایی دومین دوره عکس و عکس‌نوشت آیات افزود: در این دوره نیز محورهای جشنواره شامل: معنویت و عرفان عملى با فرهنگ قرآن و عترت برای زندگی بهتر/ ایثار اجتماعی، روزنه عشق به همنوع با توجه به تأکید قرآن بر بخشش و کمک به یکدیگر/ زندگی سالم با توجه به آیات قرآن در تکریم خانواده/ مراسم و اعیاد مذهبی، اعیاد قرآنی و عترتی/ فضاهای اسلامی (مساجد، امامزاده ها، تکایا) مرتبط با آیین برای شرکت‌کنندگان در نظر گرفته شد و به تبع آن بخش‌های جشنواره و آیین‌نامه چشنواره تدوین شد.

علیزاده با اشاره به استقبال هنرمندان از این دوره از جشنواره، وضعیت آثار رسیده به دبیرخانه را بدین شرح گزارش داد: در مدت 25 روز زمان ثبت نام و ارسال آثار 1266 اثر از 177 عکاس از ۲۶ استان کشور در سامانه ثبت که سهم تهرانی‌ها با ۲۲۴ اثر و پس از آن هنرمندان خراسان رضوی با ۱۶۱ اثر و عکاسان اصفهانی با ۱۱۰ اثر مشارکت بیشتری داشته اند. از میان آثار ارسالی حدود نیمی از آثار در سال ۱۳۹۹ و حدود چهل درصد آن در ۲ سال گذشته خلق شده اند، اگرچه بخش کمی از آثار رسیده هم مربوط به سال‌های ۹۵ و ۹۶ بودند.

از نظر تعداد آثار رسیده ۱۰۲۲ اثر متعلق به مردان و ۲۴۴ اثر متعلق به زنان است اما حضور خوب هنرمندان زن در این مسابقه جالب توجه بود. ضمن اینکه سطح تحصیلات آکادمیک شرکت کنندگان در این مسابقه که می‌تواند به عنوان یک مسابقه نسبتاً مفهومی هم مطرح شود قابل تعمق است، به طوری که از مجموع آثار شرکت کنندگان ۱۱ اثر دارای مدرک دکتری، ۲۵۹ اثرکارشناسی ارشد و ۵۸۹ اثر لیسانس دارند.

وی هم‌چنین در خصوص روند داوری و انتخاب آثار رسیده، توضیح داد: دبیر تخصصی و هنری این دوره از جشنواره، مسعود زنده‌روح کرمانی و هیأت داوران این دوره متشکل از ابراهیم سیسان، مهدی جعفری، حسن غفاری بود.

مراحل انتخاب و داوری جشنواره در 3 مرحله و طی 7 روز انجام شد.

در مرحله اول هر داور به تنهایی به مدت 5 روز از میان 1266 اثر ثبت شده در سامانه به تفکیک بخش ملی 873 اثر، بخش عکس نوشت 87 اثر، بخش استانی 40 اثر و بخش ویژه 266 اثر انتخاب اولیه خود را انجام و بر اساس امتیاز دهی نوبت اول مجموعا تعداد 280 اثر به تفکیک بخش ملی 140 اثر، بخش عکس نوشت 41 اثر، بخش استانی 32 اثر و بخش ویژه 67 اثر به مرحله دوم راه پیدا کردند.

در مرحله دوم داوران با حضور دبیر تخصصی و در جلسه مشترک مجازی به مدت 10 ساعت از میان 280 اثر انتخابی مرحله اول 109 اثر از 63 هنرمند عکاس به تفکیک بخش ملی ۵۷ اثر از ۳۸ عکاس، بخش ویژه ۳۰ اثر از ۱۹ عکاس، بخش عکس نوشت ۱۲ اثر از ۵ عکاس و بخش استانی ۱۰ اثر از ۵ عکاس به نمایشگاه دومین جشنواره ملی عکس و عکس‌نوشت آیات راه یافتند.

در مرحله سوم به مدت 4 ساعت با حضور داوران، دبیر و دبیر تخصصی جشنواره از میان 109 اثر راه یافته به نمایشگاه و بر اساس فراخوان 12 اثر از 12 هنرمند سراسر ایران را شایسته برگزیدگان جشنواره دانسته که در مراسم اختتامییه تندیس، دیپلم افتخار و هدایای نقدی به این عزیزان اهدا خواهد گردید.

تمامی این مراحل از ابتدا تا انتخاب نمایشگاهی در پروفایل هر فرد ثبت و شرکت کنندگان از تمامی مراحل انتخاب و یا حذف اثر خود در هر مرحله آگاه می باشند، همچنین در سامانه ترتیبی اتخاذ شده که بینندگان نمایشگاه مجازی بتوانند به عکس مورد نظر خود نیز رأی دهند.

دبیر اجرایی دومین جشنواره عکس و عکس‌نوشت آیات در پایان ابراز امیدواری کرد که این دوره توانسته باشد به اهداف جشنواره پایبند و با برگزاری استاندارد بتواند چایگاه ویژه ای در میان هنرمندان عکاس داشته باشد.
اشتراک در