۱۸ اسفند ۱۳۹۹ ۱۵:۱۲

گزارشی از نخستین جشنواره ملی شعر پیام‌آور وحدت

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان در آستانه‌ اختتامیه‌ جشنواره‌های آیات از وضعیت و روند برگزاری جشنواره‌ ملی شعر پیام‌آور وحدت گزارش داد.
گزارشی از نخستین جشنواره ملی شعر پیام‌آور وحدت
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان در آستانه‌ اختتامیه‌ جشنواره‌های آیات از وضعیت و روند برگزاری جشنواره‌ ملی شعر پیام‌آور وحدت گزارش داد:

نخستین جشنواره ملی شعر پیام‌آور وحدت با هدف شناسایی و معرفی نقاط اشتراک و تقویت وفاق اقوام ایرانی در راستای تقویت وحدت و انسجام اسلامی و ملی، ایجاد فضای همدلی و برادری در میان اقوام و مذاهب ایران اسلامی و فرصتی برای تعامل و گفت و گوی فرهنگی در میان آنها، گردآوری و انتشار آثار ادبی در نعت و منقبت پیام آور مهربانی و خاندان پاک ایشان به زبان‌ها و گویش‌های متداول در ایران اسلامی (فارسی، بلوچی، سیستانی، ترکی، کردی، عربی، ترکمنی) و ایجاد فضای با نشاط فرهنگی و معنوی برگزار شد و در موضوعاتی شامل پیامبر و صلح، پیامبر و مهرورزی،پیامبر و اهل بیت(ع)، عدالت و آزادی، وحدت و برادری فراخوان داد.

دبیر اجرایی نخستین جشنواره ملی شعر پیام‌آور وحدت افزود: دبیری علمی این جشنواره را که با حمایت معاونت قرآن و عترت وزارت متبوع برگزار شد، استاد عباس باقری و مدیریت اجرایی آن را دکتر عباس شهرکی برعهده داشتند و دکتر ساناز شهرکی، مسئولیت دبیرخانه جشنواره را عهده‌دار شدند. همچنین هیأت داوران این جشنواره متشکل از اساتید نامداری همچون عباس باقری، مصطفی محدثی خراسانی، حسین اسرافیلی و رضا اسماعیلی بود.

حسین مسگرانی با اشاره به دریافت آثار از طریق نمابر و رایانامه، تعداد آثار رسیده را 187 اثر از 79 شاعر کشور اعلام کرد و تشریح کرد: این تعداد شامل ٩٢ اثر به زبان فارسی،٢٥ اثر به زبان بلوچی ،١٥ اثر به گویش سیستانی،١٥ اثر به زبان کردی ،٢٠ اثر به زبان ترکی ،٢٠ اثر به زبان عربی می باشد و متاسفانه اثری در زبان ترکمنی به دبیرخانه ارسال نشده است.

وی در پایان با اشاره به اتمام داوری و اعلام نتایج جشنواره افزود:در هریک از شاخه‌های زبانی، یک اثر برگزیده و به منظور تجلیل به دبیرخانه‌ی ستادی جشنواره‌های فرهنگی، هنری و رسانه‌ای آیات مستقر در معاونت قرآن و عترت وزارت متبوع، معرفی شده است.

مسگرانی همچنین درباره برگزاری اختتامیه جشنواره گفت: زمان و شیوه‌ی با در نظر گرفتن دستورالعمل‌های ستاد ملی مقابله با همه‌گیری کرونا متعاقبا اعلام خواهد شد.
اشتراک در