۱۸ اسفند ۱۳۹۹ ۱۶:۴۶

گزارشی از نخستین جشنواره بین المللی پویانمایی خانگی(استاپ موشن) آیات

سرپرست حوزه هنری کودک و نوجوان در آستانه اختتامیه جشنواره‌های آیات از روند برگزاری نخستین جشنواره بین‌المللی پویانمایی(استاپ موشن) خانگی گزارش داد.
گزارشی از نخستین جشنواره بین المللی پویانمایی خانگی(استاپ موشن) آیات

سرپرست حوزه هنری کودک و نوجوان در آستانه اختتامیه جشنواره‌های آیات از روند برگزاری نخستین جشنواره بین‌المللی پویانمایی(استاپ موشن) خانگی گزارش داد:

حجت‌اللـه ناظری در ابتدا با یادآوری جمله معروف امام خمینی (ره) درخصوص هنر انقلابی، ضرورت، اندیشه‌های بنیادی و اهداف برگزاری جشنواره را چنین تشریح کرد: نخستین هدف ما از برگزاری این جشنواره این بود که در شرایط ویژه بیماری کرونا، بتوانیم برنامه ریزی مناسبی برای کودکان و نوجوانان در زمینه تولید محتوا‌های مناسب و خلاقانه داشته باشیم. دومین هدف ما کشف استعداد‌های کودکان و نوجوانان، آموزش آن‌ها و تولید محتوا‌های مناسب است چرا که این جشنواره، شرایطی را ایجاد می‌کند که کودکان و نوجوانان بتوانند خودشان را امتحان کنند و ببینید که آیا علاقه و استعداد ورود به این حوزه را دارند یا نه، همزمان ما هم می‌توانیم کود کان و نوجوانان مستعد را پیدا کنیم و بعد از آن، به آموزش و تربیت این افراد با استعداد و علاقمند بپردازیم.سومین هدفمان هم، تولید انیمیشن‌های مناسبی بود که در فضای مجازی بتوان آن‌ها را به اشتراک گذاشت که خوشبختانه با استقبال خوبی که از جشنواره صورت گرفت، تعداد زیادی انیمیشن در قالب استاپ موشن تولید شدند که ما را بسیار امیدوار کرد.

وی با اشاره به بررسی‌های صورت‌گرفته در جشنواره‌های جهانی، عنوان کرد: این جشنواره، نخستین جشنواره‌ای است که به صورت تخصصی با عنوان «استاپ موشن خانگی» و با حمایت معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد و توانستیم در بازه‌ی زمانی سه‌ماهه آن را اجرا نماییم.

دبیر نخستین جشنواره بین‌المللی پویانمایی(استاپ موشن) خانگی درباره دلیل انتخاب این شیوه برای فعالیت در فضای مجازی، پس از شرح مختصری از هویت و ویژگی‌های آن گفت: مهمترین شاخصه استاپ موشن، سهل الوصول بودن آن است. در استاپ موشن تنها با داشتن یک موبایل و استفاده از یک برنامه نرم افزاری خاص، کودکان و نوجوانان می‌توانند فیلم بسازند. در فضایی که محتوا‌های شرم‌آور در آن به اشتراک گذاشته می‌شود، وقتی که موبایل را که در اختیار بیشتر کودکان و نوجوانان است، به عنوان یک دوربین فیلمبرداری به کودک یا نوجوان معرفی کنیم و محتوا‌های درستی را هم در اختیارش قراردهیم تا با انگیزه بتواند یک فیلم را تولید کند، بخش مهمی از راه را رفته ایم، البته بعد از آن، باید بحث آموزش افراد مستعد هم مد نظر قرار گیرد.

وی سپس با سپاس از اعضای ستاد اجرایی جشنواره، به معرفی آنان پرداخت و افزود: بهنام بهادری دبیر هنری این جشنواره و هیئتی متشکل از اساتید نام‌آور این عرصه همچون آقایان عبدالله علیمراد- انیمیشن ساز- بهرام عظیمی- فیلمساز و انیمیشن ساز-، امیر مشهدی عباس - مدیر مرکز سینمایی کانون پرورش فکری کودک و نوجوان کشور- و امیر رضا مافی - مدیر مرکز انیمیشن حوزه هنری- بود که با دقت، آثار رسیده را بررسی کردند تا داوری به درستی انجام شود.
حجت اللـه ناظری با ابراز امیدواری برای رونق دوره‌های بعدی جشنواره با توجه به میزان استقبال صورت‌گرفته، تعداد آثار رسیده به جشنواره را 1750 اثر اعلام نمود و تشریح کرد: ۴۳۱ اثر از سراسر کشور و ۱۳۲۶ اثر از ۹۶ کشور خارجی به دبیرخانه رسید که ۸۷ اثر از بخش ملی و 44اثر از 25 کشور در بخش بین‌الملل پس از دو مرحله بازبینی به بخش مسابقه راه یافتند.

گفتنی است نخستین جشنواره بین‌المللی استاپ‌موشن خانگی به همت حوزه هنری کودک و نوجوان، با مشارکت معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همکاری مؤسسه سپهر سوره هنر، در قالب‌های عروسکی (مانند لگو)، خمیری، کات اوت (کاغذ، مقوا، پارچه)، اشیاء و پیکسلیشن در سه گروه کودک (۵ تا ۱۲ سال)، نوجوان (۱۲ تا ۲۰ سال) و بزرگسال برگزار شد و مراسم اختتامیه‌ی آن ۲۲ اسفندماه به صورت حضوری و پخش همزمان در شبکه‌های اجتماعی، در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار خواهد شد.

اشتراک در