توسعه جشنواره آیات در گرو نتایج یک پروژه مطالعاتی
۱۹ اسفند ۱۳۹۹ ۲۰:۲۲

برگزاری اختتامیه جشنواره های فرهنگی،هنری و رسانه ای آیات با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

مرتضی خدمتکار از برگزاری اختتامیه جشنواره آیات با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و شماری از برجستگان فرهنگی و قرآنی کشور در ۲۳ اسفندماه خبر داد.
برگزاری اختتامیه جشنواره های فرهنگی،هنری و رسانه ای آیات با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

مدیرکل دفتر تبلیغ و ترویج معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، با اشاره به پیشینه جشنواره قرآنی آیات گفت: جشنواره فرهنگی، هنری و رسانه‌ای آیات از حدود ۱۰ سال قبل آغاز شده و امسال دهمین سال برگزاری آن پشت سر گذاشته می‌شود. این جشنواره در ۱۱ رشته با همکاری ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها برگزار شد.

مرتضی خدمتکار درخصوص وضعیت رشته های مختلف جشنواره گزارش داد :به جز جشنواره ملی مطبوعات و رسانه آیات که در حال حاضر در مرحله دریافت اثر است، کار ارزیابی و داوری ۱۰ جشنواره دیگر انجام شده و نفرات برتر نیز مشخص شده‌اند و در آیین اختتامیه از برگزیدگان و منتخبان جشنواره ها تجلیل خواهد شد. 

وی در مورد میزان جوایز در نظر گرفته شده برای شرکت‌کنندگان گفت: جوایز نفرات برگزیده متناسب با رشته‌هایی که برگزار شده، متفاوت است، در خصوص اهدای جوایز طبق دستورالعمل دستگاه‌ها در استان‌ها برنامه‌ریزی خواهیم کرد. میزان جوایز یکسان نیست و متناسب با رشته‌ها و بستر اجرای هر جشنواره متفاوت است، به عنوان مثال جوایز جشنواره پویانمایی خانگی که بین‌المللی است، متفاوت از جشنواره‌ای که گستره ملی دارد، خواهد بود. گستره اجرا، قالب و رشته‌ها در میزان جوایز مؤثر بوده است.

مدیرکل دفتر تبلیغ و ترویج فعالیت های قرآنی تصریح کرد:آیین اختتامیه، ۲۳ اسفندماه از ساعت ۱۴ تا ۱۷ در سالن‌ همایش‌های سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و شمار دیگری از اصحاب فرهنگ و هنر به صورت حضوری و با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی برگزار می‌شود. پوشش و پخش این برنامه در بسترهای شبکه‌های اجتماعی نیز در نظر گرفته شده است.

خدمتکار در مورد توسعه رشته‌های این جشنواره در ادوار آینده نیز اظهار کرد: در دبیرخانه کمیسیون توسعه فعالیت‌های تبلیغی و ترویجی قرآن کریم یک کار مطالعاتی که مجری آن جهاددانشگاهی است، تعریف شده تا به صورت علمی به بررسی سازوکارهای جشنواره‌های قرآنی و نحوه ارتقای کیفی و کمی این جشنواره‌ها و توسعه آنها پرداخته شود. طبیعتاً چون این کار مطالعاتی در حال انجام است، صبر خواهیم کرد تا از نتایج این پروژه مطالعاتی اطلاع پیدا کنیم. مبنای ادامه فعالیت ما در جشنواره آیات بر اساس خروجی آن طرح مطالعاتی خواهد بود.

وی با تأکید بر اینکه نگاه ما به جشنواره، توسعه کیفی آن خواهد بود، گفت: اگر جشنواره ۶۰ رشته داشته باشد، اما از عمق و غنای کافی برخوردار نباشد، اثرگذاری نخواهد داشت، اما اگر همین جشنواره در ۱۰ رشته برگزار شود؛ اما از کیفیت خوبی برخوردار باشد؛ می‌تواند اثرگذاری به مراتب بهتری داشته باشد. برای ما مهم است که شرکت کنندگان در جشنواره نخبگان و افراد برجسته همان حوزه باشند، لذا کیفیت اجرا اصل مهم در نظر گرفته شده است.

اشتراک در